Γενικά

Το ΕΠΑ.Λ. Μακρακώμης ιδρύθηκε το 1980.Βρίσκεται στο δρόμο προς Λουτρά Πλατυστόμου. Είναι το μοναδικό σχολείο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης της Δυτικής Φθιώτιδος.
Οι Τομείς καθώς και οι Ειδικότητες που λειτουργούν δημιουργήθηκαν με βάση τις ανάγκες, τις ιδιαιτερότητες καθώς και τις εξελίξεις της αγοράς εργασίας της περιοχής μας. Δίνεται η δυνατότητα οι επαγγελματικές ειδικότητες να τροποποιούνται και να προσαρμόζονται στα επαγγελματικά ενδιαφέροντα των μαθητών.
Το Πρόγραμμα Σπουδών περιλαμβάνει μαθήματα γενικής παιδείας (Μαθηματικά, Ελληνικά, Ιστορία, Φυσική, Θρησκευτικά, Αγγλικά, Φυσική Αγωγή, Εφαρμογές Πληροφορικής) και μαθήματα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης ανάλογα για κάθε ειδικότητα.
Το ΕΠΑ.Λ. Μακρακώμης διαθέτει υποδομή και εργαστηριακό εξοπλισμό κατάλληλο για κάθε ειδικότητα. Παράλληλα έχει έχει συμμετοχή σε ευρωπαϊκά προγράμματα και προγράμματα του ΥΠΕΠΘ όπως «ΔΑΙΔΑΛΟΣ» , περιβαλλοντικής εκπαίδευσης , αγωγής υγείας , αγωγής σταδιοδρομίας , ισότητας των  2 φύλλων , Leonardo Da Vinci , προγράμματα πολιτιστικών θεμάτων. Έχει λειτουργήσει ως κέντρο επιμόρφωσης εκπαιδευτικών στις Νέες  Τεχνολογίες και επιμόρφωσης ενηλίκων του προγράμματος ΗΡΩΝ.

Λειτουργεί με τους εξής 4 τομείς:
Μηχανολογίας
Ηλεκτρολογίας
Οικονομίας και Διοίκησης
Πληροφορικής - Δικτύων Η/Υ

Ανήκει στη Δ/βάθμια εκπαίδευση και ο χρόνος  διάρκειας φοίτησης είναι 3 χρόνια. Εκπαιδεύει μαθητές ηλικίας  15-18 ετών και χορηγεί πτυχία Β επιπέδου σύμφωνα με τα ευρωπαϊκά πρότυπα.

Τομέας Μηχανολογικός
Ειδικότητες Μηχανών & Συστημάτων Αυτοκινήτου
Ψυκτικών Εγκαταστάσεων & Κλιματισμού Σνντηρητών Κεντρικής Θέρμανσης
Οι απόφοιτοι τον τομέα αυτού, ανάλογα με την ειδικότητα που έχουν επιλέξει π.χ. ψυκτικοί-θερμικών και υδραυλικών εγκαταστάσεων -μηχανολογικών συστημάτων αυτοκινήτου μπορούν να εργαστούν στον ιδιωτικό αλλά και στον δημόσιο τομέα.

Τομέας  Ηλεκτρολογικός
Ειδικότητα Εγκαταστάσεων Κτιρίων και Βιομηχανικών Χώρων
Απόφοιτοι του Τομέα Ηλεκτρολογίας με κατοχυρωμένη την θεωρητική κατάρτιση και την πρακτική εξάσκηση στα επαρκώς εξοπλισμένα εργαστήρια του σχολείου ,  έχουν δημιουργήσει τις προϋποθέσεις μιας σταθερής πορείας στον επαγγελματικό χώρο που καλύπτει την περιοχή της Δυτικής Φθιώτιδος  στον ιδιωτικό τομέα. Φυσικά υπάρχει η δυνατότητα απασχόλησης και στον δημόσιο τομέα , όπως ΔΕΗ και άλλοι δημόσιοι οργανισμοί.

Τομέας Οικονομίας και Διοίκησης
Ειδικότητα Υπαλλήλων Διοίκησης
Ο απόφοιτος της ειδικότητας αυτής αποκτά οργανωτικές και διοικητικές ικανότητες έτσι ώστε να έχει τη δυνατότητα ενασχόλησης σε προσωπική του επιχείρηση , στον ιδιωτικό και στον δημόσιο τομέα. Η γραμματειακή  υποστήριξη σε δημόσιους και  ιδιωτικούς φορείς αποτελεί άλλη μια δυνατότητα του απόφοιτου της ειδικότητας αυτής, με δεδομένη την  οργανωτική του ικανότητα ,την κοινωνικότητα, την συνέπεια, την ευγένεια, το πνεύμα συνεργασίας και τη διάθεση προσφοράς που έχει αναπτύξει κατά τη διάρκεια των σπουδών του.

Τομέας Πληροφορικής ? Δικτύων Η/Υ
Ειδικότητα Υποστήριξης ? Συστημάτων Εφαρμογών και Δικτύων Υπολογιστών
Διαχειρίζονται εξοπλισμό και υπηρεσίες απλών τοπικών δικτύων υπολογιστών , εγκαθιστούν και υποστηρίζουν εξοπλισμό και υπηρεσίες δικτύων υπολογιστών , αναπτύσσουν εφαρμογές για το διαδίκτυο , αναπτύσσουν απλές εφαρμογές πολυμέσων , πωλούν και προωθούν δικτυακό εξοπλισμό και υπηρεσίες.